
SMIL – Lunchföreläsning med SMIL & miljökonsultföretaget 2050
Vi i SMIL-styrelsen bjuder in till en lunchföreläsning med miljökonsultföretaget 2050! Gäller alla SMIL-studenter samt andra studenter som läser något inom hållbarhet. 2050 bjuder på en lättare lunch och först till kvarn gäller!🌿
Victor Norberg från 2050 kommer guida oss bland djungeln av hållbarhetsbegrepp som florerar och berättar om utmaningarna som han och hans kollegor som hållbarhetskonsulter stöter på i sitt arbete i näringslivet.
Efter föreläsningen kommer vi ha fått grundläggande kunskap om ramverk såsom GHG-protokollet, SBT, CSRD och ESRS m.fl, samt förståelse kring vilka risker och möjligheter som dessa ger företagen i sitt affärsstrategiska arbete.
Missa inte denna chansen, hoppas vi ses!💚
Länk till evenemanget: https://www.instagram.com/p/CzHgM6TtVKC/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==
